Jak vybrat vrtačku?

Vrtejte, šroubujte a míchejte s jedním nástrojem

Vrtačka by neměla chybět v žádné dílně. Zastane totiž mnoho prací, nejen vrtání do dřeva nebo kovu. Pro jednoduchou orientaci mezi jednotlivými typy si projděte našeho rádce Jak vybrat vrtačku.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 6 min.

Jak vybrat vrtačku podle napájení

Elektrická

Vrtačka by měla pro bezpečnou a plnohodnotnou práci disponovat kabelem dlouhým alespoň 2 m. Ideálních je pak cca 250 cm, mezi nabízenými modely však není výjimkou ani kabel dlouhý 6 m. Modely s přímým zapojením do sítě jsou jednodušší na údržbu a levnější.

Vrtačky

Aku

Modely s akumulátorem jsou více flexibilní, vyváženější a vhodné pro práci ve stísněných prostorech. Využití najdou samozřejmě i tam, kde není elektřina. Samotnou baterii je třeba dobíjet.

Pro pohodlnou a nepřerušovanou práci je většinou nutné zakoupit akumulátory alespoň 2. Na druhou stranu tyto baterie můžete případně využít i v jiných přístrojích od stejného výrobce.

Aku vrtačky

Vrtačka vám přijde vhod při drobných domácích opravách i při údržbě vaší zahrady. Inspiraci hledejte třeba na našich stránkách Jarní práce na zahradě a Jak postavit vyvýšený záhon ze ztraceného bednění.

Jakou vrtačku podle typu

Bez příklepu

Vrtačky bez příklepu splňují představu klasické vrtačky a nabízí úchop do jedné nebo obou rukou. Využívají se především pro lehčí práce se dřevem nebo kovem, můžete je však využít také jako stacionární nástroj místo sloupové vrtačky. S nástavcem poslouží také jako např. míchadlo na barvu.

Vrtačky bez příklepu

Jak vybrat příklepovou vrtačku

Příklepová vrtačka nabídne vyšší výkon, který je potřebný pro průchodnost betonu a zdiva. Díky vysokému výkonu umí také větší průměr vrtaných děr. Konstrukce je robustnější kvůli výrazně silnějším vibracím.

Příklepové vrtačky

Jakou stolní a stojanovou vrtačku

Jedná se o varianty, kdy není napevno fixovaný vrtaný objekt, ale samotná vrtačka. Ta se pak pohybuje nejčastěji po upevněné ose nahoru a dolů. Mezi tyto typy patří stolní vrtačka, stojanová vrtačka a sloupová vrtačka.

Ovládání může být ruční nebo automatické. Často jde i kvůli stabilitě o těžší nástroje s váhou okolo 20 kg. Některé modely umožňují vrtání i pod úhlem, nejčastěji do 45 °. Stojan je nedílnou součástí také pro výkonný typ s označením jádrová vrtačka.

Stolové vrtačky

Pneumatické

Pneumatická vrtačka je speciální typ, který k pohonu využívá stlačený vzduch. Nejčastěji z kompresoru nebo z jiného vzduchového rozvodu. Odvod vzduchu je řešený rukojetí dolů, aby nevířil při práci prach. Můžete s ní zacházet jako s běžnou vrtačkou na dřevo, plasty nebo kov.

Pneumatické vrtačky

Magnetické

Magnetická vrtačka je ideální kombinací ruční nebo stojanové vrtačky s elektromagnetem. Ten je po zapnutí přitahovaný magnetickým materiálem. Dojde tak k pevnému a spolehlivému spojení s vrtaným předmětem.

Magnetické vrtačky

Úhlové a pravoúhlé

Úhlová vrtačka je perfektní pro vrtání na těžko dostupných místech. Oceníte ji typicky např. při práci u podlahy. Mívá navíc zapuštěné sklíčidlo a celkově menší rozměry.

Vrtačky úhlové

Parametry

Výkon

Na trhu najdete vrtačky bez příklepu s výkonem již od 450 W a vrtačky s příklepem od 500 W. To jsou ale hodnoty spíše pro hobby využití. Vždy vybírejte nářadí tak, aby mělo výkonovou rezervu. Jistotu představuje výkon cca 650 W, s příklepem pak od 750 W.

Hmotnost

Zde platí jednoduchá rovnice – lehčí stroj bude určený pro lehčí práce a těžší stroj je pro profesionálnější využití. V současné době však koupíte i značkovou příklepovou vrtačku s váhou kolem 1,5 kg. Komfortní manipulaci ale zvládnete i s váhou mezi 2–2,5 kg.

Typ sklíčidla

Starším, přesto stále používaným způsobem uchycení vrtáku je sklíčidlo s ozubeným věncem v kombinaci s kličkou pro dotažení. Z toho plyne výhoda silnějšího utažení. Rychloupínací způsob je jednodušší a také rychlejší. Oba způsoby jsou však stejně bezpečné, protože podléhají přísným testům.

SDS vrtačka

Kvalita materiálu a zpracování

Pro občasnou práci kolem domu nebo na zahradě vám postačí levnější model. Takové vrtačky budou mít většinu dílů z plastu a budou vám při práci např. více vibrovat v ruce. Pro jakékoliv náročnější práce se vyplatí investovat do kvalitního modelu s vyšším podílem kovových součástí a robustní konstrukcí. Všechny díly by samozřejmě měly dobře lícovat a chod ovladačů by měl být jistý.

Pozornost věnujte také možnostem úchopu. Rukojeť je ideálně protiskluzová a přívodní kabel by se neměl nikde plést. Ovládací prvky by měly být dostatečně velké, abyste je mohli ovládat i v rukavicích. Pokud budete s vrtačkou pracovat často a dlouho, bude vás zajímat také nízká hmotnost.

Funkce

  • Světlo - nejčastěji jde o LED diodu, jež osvětluje prostor před vrtačkou, a zvyšuje tak bezpečnost práce. Umožní vám si snadněji všimnout různých nerovností nebo překážek.

  • Zpětný chod - ideální funkce, pokud budete vrtačku využívat i jako elektrický šroubovák. Zjednodušeně to znamená, že vrták se točí oběma směry a vy mezi nimi můžete přepínat.

  • Nastavení rychlosti/otáček - pro každý materiál se hodí jiné otáčky. Při vysokých otáčkách by se např. mohlo začít pálit dřevo nebo deformovat plast. Stejně tak různé otáčky vyžadují různé druhy nástavců a vrtáků v kombinaci s různými průměry vrtaných děr. Proto pokud budete vrtačku využívat častěji, tato funkce by měla rozhodně patřit mezi vámi požadované.

  • Funkce plynulého startu - pokud hned od sepnutí bude mít vrtačka maximální otáčky, může vám materiál „ujíždět“. S funkcí plynulého startu si objekt s jistotou navrtáte a do maximálních a nejefektivnějších otáček se dostanete postupně.

  • Odsávání prachu - při práci se dřevem nebo při vrtání do zdiva se tvoří velké množství prachu, které představuje nebezpečí pro vaše zdraví. Proto se vždy hodí disponovat funkcí odsávání prachu hadicí, jež vede ideálně do sběrného vaku, nebo minimálně mimo váš pracovní prostor.

  • Druhá rukojeť - oceníte ji u všech modelů s příklepem a v případech, kdy budete vrtat do zdi nebo kovu. S druhou rukojetí přichází větší jistota úchopu a zároveň vyšší úroveň bezpečnosti práce.

Příslušenství

Vyberte správný vrták

Vrtáků existuje nepřeberná řada a liší se materiálem, profilem, délkou nebo průměrem a samozřejmě také určením. Nemá smysl se pokoušet jedním vrtákem pracovat s různými materiály, když je k dostání vhodnější varianta.

V lepším případě byste si zbytečně ztížili práci, v tom horším hrozí poškození vrtačky nebo vrtaného materiálu. Vždy se proto informujte u specialisty na vhodnost vrtáků pro vaši práci.

Vrtáky

Další elektrické nářadí

Aku kladiva

Elektrická kladiva

Rázové utahováky

Rady na závěr

Respektujte možnosti vrtačky

Vždy si uvědomte, jakou vrtačku s jakými možnostmi jste si pořídili. Hobby model nezvládne to samé jako stroj za 10 000 Kč. Vrtačku bez příklepu nepoužívejte pro vrtání do zdí a betonu. Zaměřte se i na chlazení motoru a nechte vrtačku během delší práce „odpočinout“.

Vliv na trvanlivost má samozřejmě i okolní teplota. Pokud je venku přes 30 °C, rozpálený motor je vystaven větší zátěži než ve stínu vaší dílny.

Věnujte se údržbě a servisu

Vrtačka je mechanický přístroj a jako takový se samozřejmě může porouchat. V takovém případě ji raději odneste do autorizovaného servisu. Sami můžete její životnost prodloužit např. pravidelným promazáváním speciální vazelínou. Správný čas vám vrtačka sama oznámí zvýšenou hlučností a nepříjemně vysokým tónem.

Další užitečné články

Jarní zahrada Jak na vyvýšený záhon